Mikrorachunek podatkowy

Mikrorachunek podatkowy

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek podatkowy, który od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał przy wpłatach  należności z tytułu PIT, CIT i VAT

Numer mikrorachunku podatkowego można uzyskać już teraz, korzystając z generatora, dostępnego na stronie podatki.gov.pl), lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy tylko:  PESEL lub NIP.  

Nie należy korzystać z numerów mikrorachunków pozyskanych na innych stronach internetowych niż strona podatki.gov.pl, otrzymanych e-mailem lub SMS-em, gdyż mogą być one próbą wyłudzenia.

Generator działa całodobowo (wymaga dostępu do Internetu), umożliwia więc sprawdzenie numeru mikrorachunku w dowolnym momencie i miejscu, np. korzystając z urządzenia mobilnego (telefonu, tabletu).

Wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku podatkowego nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Przed użyciem mikrorachunku podatkowego (tj. przed przelewem), zawsze warto sprawdzić czy zawiera on cyfry 1010 0071 222 (począwszy od pozycji nr 3) i prawidłowy PESEL lub NIP.

Aktualnie funkcjonujące rachunki urzędów skarbowych, dedykowane do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.

Korzyści mikrorachunku podatkowego:

  • Wygodny i prosty sposób na zapłatę  PIT, CIT i VAT – jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy
  • Możliwość szybkiego sprawdzenia numeru mikrorachunku w każdym miejscu i czasie
  • Brak potrzeby szukania obowiązujących numerów rachunków przy przeprowadzce
  • Ograniczenie liczby omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto
  • Szybsza obsługa płatności PIT, CIT i VAT – szybsza możliwość otrzymania potrzebnych zaświadczeń, np. o niezaleganiu z podatkami
  • Wpłata tak jak dotychczas zbiorczej kwoty za wszystkich pracowników – pracodawca nie będzie zobowiązany do pozyskania mikrorachunków podatkowych swoich pracowników, jako płatnik będzie dokonywał wpłat na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy

Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego na stronie: https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/