Mieszkaniowy rachunek powierniczy
Mieszkaniowy rachunek powierniczy
Posiadaczem mieszkaniowego rachunku powierniczego może być deweloper – przedsiębiorca w rozumieniu Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie umowy deweloperskiej, zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę, albo do przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego, stanowiącego odrębną nieruchomość.
Na Mieszkaniowym Rachunku Powierniczym gromadzone są wyłącznie środki pieniężne nabywców.
Rodzaje Mieszkaniowych Rachunków Powierniczych:
- Otwarty Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy - wypłata zdeponowanych środków następuje zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego albo zadania inwestycyjnego określonego umowie deweloperskiej.
- Zamknięty Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy- wypłata zdeponowanych środków następuje jednorazowo po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego/zadania inwestycyjnego.
Cechy produktu:
- korzystny wpływ na zaufanie nabywców do realizowanej inwestycji poprzez zwiększenie bezpieczeństwa środków wpłacanych przez nabywców na rachunek
- możliwość śledzenia dokonywanych wpłat przez poszczególnych nabywców, w ramach funkcjonalności bankowości elektronicznej.
Wyłączenie środków zgromadzonych na mieszkaniowym rachunku powierniczym z:
- postępowania egzekucyjnego skierowanego przeciwko deweloperowi
- masy upadłościowej – w razie ogłoszenia upadłości dewelopera
- z masy spadkowej – w przypadku śmierci dewelopera będącego osoba fizyczną